فعال سازی keepalive سرور لینوکس

keepalive روشی است که به بین درخواست HTTP و پروتکل TCP ارتباطی پایداری برقرار میکند. به طور معمول هر بار که درخواستی از جانب شما در مرورگر داده میشود ارتباطی بین سرور و مروگر ایجاد خواهد شد. با فعال کردن قابلیت keep-alive در سرور به روشهای زیر میتوانید این درخواست ها را به حداقل برسانید که باعث کاهش مصرف پهنای باند، سرعت بارگذاری وب سایت و همچنین کاهش فشار روی سرور میشود.

فعال سازی keepalive

Keep Alive چگونه کار میکند؟

وقتی مرورگر می‌خواهد یک صفحه را نشان دهد، باید اول فایل HTML را دریافت کند. سپس مرورگر فایل HTML را خوانده و فایل‌های بیشتری را درخواست می‌کند که توسط HTML فراخوانی شده‌اند. مثلCSS، فونت، عکس یا هر چیزی دیگر که فایل HTML درخواست می‌کند. وقتی Keep Alive فعال نشده باشد، این‌کار می‌تواند زمان زیادی نیاز داشته تا مرورگر بتواند صفحه را دانلود کند. صفحات وب، معمولا مجموعه‌ای از تعداد زیادی فایل بوده و اگر بنا باشد که هر کدام از این فایل‌ها نیاز به یک ارتباط مستقل و مستقیم داشته باشند آنوقت زمان بسیار زیادی تنها صرف نمایش یک صفحه می‌شود که از دید کاربران سایت بسیار نامناسب است.

در واقع تعریف رسمی Keep Alive HTTP چنین است: “روشی که اجازه می‌دهد مکالمه HTTP در کانکشن Tcp به جای باز کردن درخواست جدید، هر چه فایل می‌خواهد دریافت کند.”

بعضی افراد به اشتباه، باور دارند که آنها نباید نگران این مسئله باشند، زیرا کانکشن های HTTP امروزی، طبق تنظیمات اولیه ثابت هستند (یعنی Keep Alive در آنها فعال شده است). با اینکه شاید درست فکر کنند، ام از آنجا که بسیاری از افراد از هاستینگ یا سرور اشتراکی استفاده می‌کنند و این نوع هاست‌ها کانکشن‌های ناشناخته برای کاربر را می‌ببندد (این کار به منظور افزایش عملکرد انجام می‌شود). و از آنجا که میلیون‌ها سایت در هاست‌های اشتراکی بوجود می‌آیند، فعال کردن این قابلیت برای کابران بسیار حائز اهمیت است.

فعال سازی keepalive از طریق htaccess

فعال کردن این قابلیت از طریق فایل htaccess ساده ترین راه ممکن است ولی حتما این را در نظر داشته باشید که هرگونه تغییر در فایل htaccess میتواند باعث خرابی سایت شما شود و تقریبا بسیاری از تنظیمات حیاطی هر وب سایت در این فایل ذخیره میشود پس قبل از هر چیزی یک فایل پشتیبان از این فایل تهیه کنید.

برای فعال سازی keep alive از طریق فایل htaccess کد زیر را در ابتدا و یا انتهای این فایل قرار دهید.

<ifModule mod_headers.c> Header set Connection keep-alive </ifModule>

فعال سازی keepalive در آپاچی

اگر از هاست اشتراکی استفاده نمیکنید و به تنظیمات اصلی آپاچی دسترسی دارید کد زیر را در یک محل مناسب در فایل تنظیمات آپاچی قرار دهید.

# KeepAlive: Whether or not to allow persistent connections (more than
# one request per connection). Set to “Off” to deactivate.
KeepAlive On
# MaxKeepAliveRequests: The maximum number of requests to allow
# during a persistent connection. Set to 0 to allow an unlimited amount.
# We recommend you leave this number high, for maximum performance.
MaxKeepAliveRequests 100
# KeepAliveTimeout: Number of seconds to wait for the next request from the
# same client on the same connection.
KeepAliveTimeout 100

موفق باشید

منبع: هیرا وب

طراحی سایت | طراحی وب | طراحی سایت خبری | طراحی فروشگاه اینترنتی